Skautík na výprave (16.diel) - Ovčí vrch a Havran

Autor: Anton Lisinovič | 22.1.2021 o 18:22 | Karma článku: 4,13 | Prečítané:  334x

Od jedného známeho sme s otcom dostali tip na túru okolo Senice. Keďže u nás doma je to samá rovina, tak sme chceli zistiť, ako nám dajú zabrať kopce Ovčí vrch a Havran.

Auto sme nechali v Častkove pri futbalovom ihrisku a odtiaľ sme vyrazili na túru. Hlásili slnečné počasie a celodenný mráz -2°C. Netreba podceňovať chlad v zimnom období, takže moje nové zimné oblečenie z Decathlonu malo skúšku, či splní svoj účel.

Krásne zimné počasie, zasnežené kopce a výzva zdolať prvý kopec roku 2021 nám mali otestovať našu kondičku, ktorú sme, okrem iného, trošku nadobudli našimi 21,3 a 18,5 kilometrovými túrami v tomto roku. Snehu bolo omnoho viac ako u nás doma. Tiež sme sa tešili na výhľady z vrcholu kopca Havran, ktorý má nadmorskú výšku 541 metrov.

Ovčí vrch sa nachádza asi 1,5 kilometra od dediny. Prakticky sme tam boli do trištvrte hodiny. Išli sme pomalšie, keďže tu bolo viacej snehu a zastavovali sme kvôli foteniu okolitej krajiny. Po spoločnej selfie na vrchole a poriadnom vymrznutí vďaka silnému vetru, sme rýchlo chceli zísť do doliny. Ovčí vrch a Havran trochu spája modrá značka, ktorá ide asi 200 metrov pod vrcholom Havran. Nenájdete ju na mapách, pretože značka patrí Klubu slovenských turistov zo Sobotišťa.

Z vrcholu Havran je vidieť Veľká Javorina v Bielych Karpatoch, vrtuľa veternej elektrárne na Ostrom vrchu neďaleko Vrboviec, hrad Branč, Malé Karpaty, mesto Senica a možno aj kúsok z pohorí na Morave. Bohužiaľ, my sme nič nevideli kvôli zlej viditeľnosti.

V častkovskom Havranovi sme prešli okolo bažantnice a po asfaltovej ceste sme vyrazili naspäť k autu. Prešli sme 7,5 kilometra za necelé tri hodiny. Zažili sme konečne poriadny sneh a nie ten, čo sa na slnku hneď do večera roztopí ako u nás doma. Pozorovali sme stádo danielov a odolávali náporu vetra. Miestami sme si pripadali ako horolezci, ktorí idú zdolať Nanga Parbat (vrch v Himalájach - odporúčam si pozrieť film Nanga Parbat z roku 2010).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dátum túry: 17.1.2021

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Jakuba Fila

Je možné vymeniť premiéra? Áno, ale kríza má aj iné riešenia

Vzdávanie sa moci ide proti prirodzenosti strán.


Už ste čítali?